Rozkład obornika i nawozów zielonych cz. 1

Autor: | Opublikowane w Obornik Brak komentarzy Tagi: rośliny 2 letnie, rośliny a zdrowie człowieka, rośliny akwariowe katalog, rośliny do oczka wodnego, rośliny egzotyczne sklep, rośliny jednoliścienne, rośliny kwasolubne, rośliny lecznicze

Procesy rozkładowe, zapoczątkowane w oborniku w czasie jego przechowania, trwają w nim po przyoraniu w dalszym ciągu. Teraz jednak przebieg tych procesów ma > dla rolnika zgoła inne cele. W glebie, jak już niejednokrotnie zaznaczyłem, obornik z jednej strony ma dostarczyć ziemi pewnej ilości przyswajalnych dla roślin pokarmów, z drugiej zaś przez swą obecność oraz produkty rozkładowe, ma wpływać na polepszenie chemicznych oraz fizycznych własności gleby, a postępowanie z nim w ziemi musi być zgoła różnym od reguł w tym względzie w czasie jego przechowania. Gdy tam głównym zadaniem było powstrzymywanie o ile możności zbyt raźnego przebiegu procesów rozkładowych, tu przeciwnie, starać się należy o stworzenie takich warunków, by procesy te odbywały się w całej pełni.

Bezazotowe składniki obornika są materiałem, z którego głównie powstaje kwas węglowy, nadający wilgoci w globie zawartej własność rozpuszczania pewnych związków mineralnych w wodzie nierozpuszczalnych, z drugiej zaś strony dodatnio wpływający na jej strukturę i inne własności fizyczno-chemiczne.