Selekcja kłosów cz. 4

Autor: | Opublikowane w Dobór ziarna Brak komentarzy Tagi: uprawa ekologiczna, uprawa ekstensywna, uprawa estragonu, uprawa eukaliptusa, uprawa facelii, uprawa fasoli, uprawa fasoli szparagowej, uprawa fasoli tycznej

Także na ości zważać wypada, aby nie były zbyt długie i zbyt grube i aby się tuż przy ziarnie odłamywały.

Puste plewy, stojące po dwóch drugich stronach osadki, gdzie się ziarna nie wykształcają, nie powinny równolegle do niej przylegać, lecz rozszerzać się palcowato, nakrywać ziarna, a nie wchodzić pomiędzy nie i tym sposobem umacniać je w kłosie.

Owies powinien również mieć; źdźbło grube, sztywne, stopniowo ku wiesze się zwężające, prosty wzrost ważnym przy uszlachetnianiu jest przymiotem.

Zważać także trzeba, aby wiecha była niezbyt krótka, wielokrotnie rozgałęziona, a gałązki stały blisko siebie. Również i to jest ważnym, aby ziarno i plewa mocno siedziały na szerokiej podstawie, aby plewa była delikatna i miękka. Kłosy lub wiechy, pod każdym względem odpowiadające naszym wymaganiom, ścina się oddzielnie, jeszcze na pniu, przed skoszeniem całego łanu, przechowuje osobno, a ziarno z nich otrzymane, sieje się we właściwej porze, rzędowo, w założonej w tym celu szkółce.