Selekcja najlepszych ziaren z najlepszych kłosów cz. 1

Autor: | Opublikowane w Dobór ziarna Brak komentarzy Tagi: uprawa brokuła, uprawa brukselki, uprawa buraka cukrowego, uprawa buraka ćwikłowego, uprawa buraków ćwikłowych, uprawa cebuli, uprawa czereśni, uprawa czosnku

Trzeci sposób uszlachetniania polega na wyborze nie tylko najlepszych kłosów, lecz także i najlepszych ziaren zdanego kłosa.

Zauważono, że w każdym kłosie mamy ziarna, różniące się wielce kształtem, wielkością, ciężkością i posiadające w nierównym stopniu własność zmienności w następnym pokoleniu.

Skoro więc wysiejemy ziarna z całych kłosów, to i rośliny z nich wyrosłe przedstawiać będą różnice; jedne dojrzeją np. wcześniej, aniżeli inne, krzewić się będą słabiej lub silniej i t. d., a sprzęt da nam ziarno niejednolite.

Chcąc temu zapobiec i uzyskać siew, odpowiadający pod każdym względem naszym potrzebom, wypada ziarno, otrzymane z kłosów, poddać dokładnemu rozgatunkowaniu. Gdzie nie brak robotnika i gdzie nie rozporządzamy zbyt wielką ilością nasienia, tam można tego dokonać ręką; jeżeli wybierzemy same tylko największe, najcięższe ziarna i zasiejemy w odpowiednich warunkach, otrzymamy plon tak pod względem ilości jak i jakości coraz więcej zadawalający.

Pradziadowie nasi ziarno do siewu, a zwłaszcza groch i pszenicę, kazali wybierać ręcznie w czasie długich wieczorów zimowych.