Selekcja najlepszych ziaren z najlepszych kłosów cz. 2

Autor: | Opublikowane w Dobór ziarna Brak komentarzy Tagi: uprawa awokado, uprawa batatów, uprawa bazylii, uprawa bezorkowa, uprawa bobiku, uprawa bobu, uprawa boczniaka, uprawa borówki

Takie staranie o wybór pięknego nasiennego ziarna jest usprawiedliwionym, gdyż użycie do siewu ziarna wyborowego jest niewątpliwie jednym z najgłówniejszych czynników urodzaju.

Wybierając z ulepszonego już zasiewu najdorodniejsze kłosy i ziarna, w ciągu kilku lat możemy znacznie uszlachetnić daną odmianę; będzie ona plenniejszą, dawać będzie piękniejsze kłosy i ziarno dorodne.

Najlepsze ziarna, z najwięcej rozwiniętą siłą produktywną, mieszczą się w środkowej części kłosa. Z tego powodu, polecenia godnym jest obcinanie kłosów.

W tym celu, dzielimy kłos na 3 równe części, górną i dolną część odcinamy i odrzucamy, a do rozmnożenia bierzemy tylko część pozostałą środkową.

Nie można tu jednakże dawać stałych przepisów, albowiem zależnym to jest od wykształcenia się i wyglądu całego kłosa, jak daleko należy go odciąć.

W nowszym czasie przekonano się, że u niektórych odmian nadaje się do rozpłodu nie tylko środkowa, ale i dolna część kłosa (np. u pszenicy Square head).

Zaznaczyć należy, że im skrupulatniej dopełniamy doboru, tern prędzej dochodzimy do celu, tern lepszy osiągamy skutek.