Selekcja najlepszych ziaren z najlepszych kłosów cz. 5

Autor: | Opublikowane w Dobór ziarna Brak komentarzy Tagi: rośliny 2 letnie, rośliny a zdrowie człowieka, rośliny akwariowe katalog, rośliny do oczka wodnego, rośliny egzotyczne sklep, rośliny jednoliścienne, rośliny kwasolubne, rośliny lecznicze

Z chwilą dojrzenia, porównywał dokładnie wszystkie rośliny pod względem krzewienia się, długości, pełności kłosów, ilości, oraz jakości ziaren, w nich mieszczących się itd. a do dalszej reprodukcji przeznaczał najlepszy kłos, zebrany z najlepszej rośliny.

Toż samo czynił przez szereg lat dopóty, dopóki nie osiągnął należytego uszlachetnienia.

Zbiór z reszty kłosów wysiewał na większej przestrzeni, w polu.

Nie poprzestając na owej skrupulatnej selekcji, umieszczał zboża swoje w warunkach, nadzwyczaj sprzyjających wegetacji, albowiem sadził je wcześnie i bardzo rzadko, w ziemi żyznej (nawiezionej pod przedpłod), uprawionej jak w ogrodzie, a zasiew pielęgnował z wielką pieczołowitością.

Doszedł przy tym do nadzwyczajnych rezultatów. W roku 1857 wybrał np. najlepszy kłos z pszenicy, jaki mógł znaleźć; długość kłosa wynosiła 4 3/8 cali, ziaren było w nim 47. W r. 1858 wynosiła długość najpiękniejszego kłosa już 6 1/4 cali, zawierał on 79 ziaren; na najlepszej roślinie było 10 kłosów. W r. 1859 był najlepszy kłos 7 3/4 cala długi, ziaren było w nim 91; na najlepszej roślinie były 22 kłosy. W r. 1861 otrzymał z jednego ziarna 52 kłosy, z których najpiękniejszy, 83/4 cala długi, zawierał 123 ziarna.