Selekcja ziarna cz. 2

Autor: | Opublikowane w Dobór ziarna Brak komentarzy Tagi: uprawa maku, uprawa malin, uprawa malin letnich, uprawa malwy, uprawa marchwi, uprawa melisy, uprawa melona, uprawa mieczyków

Zaznaczyć także wypada, że jednostronny dobór, opierający się tylko na wadze absolutnej ziarna, nie zawsze prowadzi do celu, gdyż grubość ziarna np. przy życie nie koniecznie idzie w parze z plennością. Stwierdzono np., że u żyta największe, najgrubsze ziarno znajduje się w kłosach nie dobrze wypełnionych, przestrzelonych, ponieważ zaś własność ta jest dziedziczną, zbieramy w potomstwie również dużo kłosów przestrzelonych, skutkiem czego wydajność zmniejsza się.

Gospodarz, któremu głównie na tym zależy, ażeby sprzedać corocznie jak największą ilość ziarna w dobrym gatunku, poprzestaje zwykle na tym, iż sieje ziarno najcięższe, najdorodniejsze, na gruncie odpowiednim, należycie pod zasiew przysposobionym. W razie potrzeby, sprowadza skądinąd i rozmnaża u siebie znane odmiany, które o ile możności trzeba nabywać z takich okolic, które pod względem klimatu i gleby, nie wiele się różnią od danej miejscowości.

Zmiana ta nasienia niekoniecznie też zawsze jest potrzebną. Winna ona chyba wtenczas nastąpić, skoro pomimo wysiewu pięknego ziarna i dobrej uprawy, wydajność zmniejsza się, a ziarno staje się coraz gorszym, co zdarza się w okolicach, gdzie ziemia i klimat nie sprzyjają rozwojowi pewnych ziemiopłodów. Wypada też zmienić nasienie, skoro niepomyślna pogoda w czasie sprzętu lub choroby (jak śnieć, rdza itp.) tak wpływały na jakość zbioru, że omłaca się tylko poślednie ziarno.