Szkodniki ziemniaków

Autor: | Opublikowane w Zwalczanie szkodników Brak komentarzy Tagi: szkodniki ziemniaków, szkodniki kapusty białej, szkodniki kapusty zwalczanie, kapusta szkodniki, pchełki kapusty

Szkodniki korzeni i bulw

Rolnica

Jest to szkodnik rozpowszechniony pospolicie w całej Polsce. Motyla rzadko możemy spostrzec, gdyż lata w nocy. Jest szary i niepozorny, dnie przesypia w zagłębieniach ziemi. Motyl składa w lecie jaja na przyziemne liście chwastów, takich jak: powój polny, ślaz, oset, babka itp. Z jaj wylęgają się gąsieniczki ciemno szare, z jaśniejszymi pasami, żerują one początkowo na liściach chwastów, potem w końcu lipca i w sierpniu przenoszą się na rośliny uprawne. Gąsienice żerują w nocy, podgryzając części przyziemne roślin, we dnie zaś siedzą w ukryciu zagrzebane na 4 – 6 cm lub zwinięte w kłębek pod leżącymi na ziemi liśćmi. Są one wielożerne, ale najbardziej uszkadzają buraki, ziemniaki, kapusty i oziminy. Na jesieni gąsienica zakopuje się głęboko w ziemi i tam zimuje, czasami przemieniwszy się uprzednio w poczwarkę.

Zwalczanie:

  1. Niszczenie dokładne chwastów, na których motyl składa jaja.
  2. Wyrywanie młodych zielonych chwastów i rzucanie ich w dużych kupkach na pole, na którym żerują gąsienice rolnicy. W chwastach tych będą się chowały gąsienice, które łatwo stamtąd wybierać.
  3. Wybieranie odręczne gąsienic spod roślin podgryzionych.
  4. W razie masowego pojawienia się gąsienic na pojedynczych polach, należy pola te okopać rowkami o spadzistych ścianach. Codziennie z rowków tych należy wybierać i niszczyć gąsienice.
  5. Pola opanowane silnie przez rolnice, utrzymywać w czarnym ugorze.

Szkodniki pędów

Stonka ziemniaczana

Jest to szkodnik występujący tylko na zachodzie Europy i w Ameryce. Należy o nim wiedzieć, że chrząszcz ten jest bardzo niebezpieczny dla plantacji ziemniaków i jest zwalczany we wszystkich krajach.

Stonka ziemniaczana jest koloru żółto-czerwonego, kształtem podobna do biedronki (bożej krówki), tylko na skrzydełkach jej są ciemne paski zamiast kolorowych kropek. Występuje ona masowo na ziemniakach i zjada młode łęciny. Samica składa wiosną jaja w niedużych skupieniach na młode listki ziemniaków. W kilka dni wylęgają się z jaj małe czerwone larwy, które szybko zjadają liście ziemniaków. Wkrótce larwy zamieniają się w poczwarki i w dalszym ciągu w dorosłe chrząszcze nowego pokolenia. W ten sposób w jednym roku bywa trzy do czterech pokoleń.

Sposoby zwalczania stonki ziemniaczanej są bardzo trudne i kosztowne, a polegają na:

  1. Opryskiwaniu opanowanych łęcin ziemniaczanych truciznami.
  2. Zbieraniu łęcin opanowanych i natychmiastowe ich palenie.

Skoczki i mszyce

Są to małe, zielonawe i szare owadki, skaczące na liściach ziemniaków lub mieszczące się na spodniej stronie liści, wysysają one liście i powodują ich zwinięcia lub nawet silne skręcenia. Oba te szkodniki są ważne na ziemniakach ze względu na to, iż, nakłuwając coraz to nowe rośliny ziemniaków przenoszą i zaszczepiają na nich tak zwane choroby degeneracyjne, czyli „wirusowe” ziemniaków.

Zwalczamy skoczki i mszyce na ziemniakach, opryskując parokrotnie w odstępach trzytygodniowych płynami mszycobójczymi.