Uprawowe sposoby walki ze szkodnikami
Sposoby uprawowe zwalczania szkodników są obecnie najbardziej opłacalne i dostępne dla każdego rolnika; są one następujące:
Walka z chwastami jest rzeczą bardzo ważną, chwasty bowiem nie tylko pozbawiają glebę pokarmów, ale dają jeszcze schronienie szkodnikom, szczególniej w okresie zimy, należy także tępić specjalnie te chwasty, na których bytują szkodniki, np. na łopusze i ognisze bytują pchełki lub pierwsze pokolenie bielinika kapustnika.
Dużą rolę w chronieniu upraw przed szkodnikami odgrywać będzie właściwa pora siewu, a więc należy siać albo bardzo wcześnie, aby rośliny zdążyły się wzmocnić i stwardnieć, zanim pojawią się szkodniki, albo opóźnić siew do tej pory, kiedy większa ilość szkodników już wyginie.
Bardzo ważnym czynnikiem w ochronie roślin od szkodników jest właściwy płodozmian. Każdy rolnik wie, że niedobrze jest rok rocznie na tym samym miejscu siać lub sadzić te same rośliny, gdyż plony będą coraz gorsze. Płodozmian jest również bardzo ważny z punkty widzenia ochrony roślin przez szkodnikami, zwykle duża ilość szkodników zostaje na polu i opanowuje w roku następnym te same gatunki roślin, które niszczyły w poprzednim.
Nie bez znaczenia jest także odpowiednia uprawa gleby, szczególniej należy zwrócić uwagę na sprawę natychmiastowej podorywki po sprzęcie zboża, niszczy ona bowiem dużo szkodników pozostałych w ściernisku. Głęboka orka zimowa prócz tego wydobywa na wierzch i wystawia na działanie mrozu i żeru ptactwa dużo szkodników zimujących w głębszej warstwie gleby.
Ważnym zabiegiem uprawnym jest odpowiednie nawożenie. Wiadomo, że zbyt duża ilość nawozów azotowych sprzyja rozwojowi szkodników, gdyż czyni tkanki roślin delikatnymi i wybujałymi, natomiast zasilanie gleby nawozami potasowymi powoduje stwardnienie tkanek czyli uodpornienie rośliny bądź szkodników gryzących, bądź też ssących. Wiemy również, że szkodniki ziemne nie lubią a czasem nawet nie znoszą sztucznych nawozów, a za to chętnie składają jaja do obornika, rozłożonego na polu.
Niemniej ważnym od poprzednich sposobów walki ze szkodnikami jest zastosowanie odpowiednich odmian. Rolnik zasięgając rady w najbliższej stacji rolniczej, może dowiedzieć się, jaka odmiana okopowych lub zbóż jest odporna w miejscowych warunkach na szkodniki i choroby roślin. Należy przez to wykorzystać o ile można odporność poszczególnych odmian na szkodniki (np. pszenice jare ościste są bardziej odporne na niezmiarkę, niż bezostne).