Zasady walki ze szkodnikami
Ogólne zasady zwalczania szkodników
Przejdziemy do omówienia sposobów sposobów walki ze wszystkimi czterem grupami szkodników.
Pierwszą grupę szkodników będziemy zwalczali zbierając, otrząsając je z roślin opanowanych lub w pewnych wypadkach środkami chemicznymi, a więc zatruwamy silnymi truciznami powierzchnie roślin opanowanych przez szkodniki, wskutek czego szkodnik zjadłszy zatrutą roślinę, sam się zatruwa.
Szkodniki drugiej i trzeciej grupy nie możemy zwalczyć bezpośrednio, musimy przez to je tępić odpowiednio zastosowaną uprawą mechaniczną, stosowaniem racjonalnego płodozmianu i nawozów, a czasem nawet zakładaniem do nor (np. myszy) bakterii chorobotwórczych i trucizn.
Czwartą grupę szkodników, tak zwanych ssących, tępimy przede wszystkim przez jak najszybsze usuwanie z pola roślin opanowanych (np. usuwanie liści buraków opanowanych przez czarną mszycę, aby mszyce te nie rozeszły się na resztę plantacji) oraz przez zraszanie roślin opanowanych truciznami palącymi ciało szkodnika. Będą to takie trucizny, jak: ekstrakt tytoniowy, szare mydło itp.
Aby skutecznie zwalczać jakiegokolwiek szkodnika musimy dokładnie wiedzieć, czy odżywia się on jedynym gatunkiem roślin (i w tym wypadku nie sadzimy tej rośliny na zagrożonym polu), czy też jest wielożerny, to znaczy uszkadza rozmaite rośliny i to czyni go o wiele groźniejszym dla rolnika, bo w braku jednej rośliny uszkadza on inne i dlatego występuje bardzo często w ogromnych ilościach; tymczasem szkodniki żywiące się jednym gatunkiem rośliny, natrafiają na trudności w odżywianiu się przy przejściu z pola na pole lub przy przeżywieniu następnych pokoleń, gdy rolnik zastosuje płodozmian.