Szkodniki ziarna

Autor: | Opublikowane w Zwalczanie szkodników Brak komentarzy Tagi: pokruszone ziarno zbóż, robaki w zbożu zdjecia, szkodnik mąki, szkodniki pszenicy, robaki w zbożu, mól ziarniak zwalczanie

Wołek zbożowy

Jest to szkodnik do 5 mm długi, czarny z długim ryjkiem, występujący w przechowalniach zboża, np. spichrzach, młynach itp.

Zwykle wołka przynosimy z młyna albo innego gospodarstwa ze zbożem, mąką, otrębami lub na workach. Szkodnik ten przeniesiony w ten sposób w nowe a odpowiednie dla siebie warunki, składa jaja w końcu czerwca i na początku lipca na ziarnie żyta lub pszenicy (w nieduży otworek wywiercony ryjkiem). Wkrótce wylęga się larwa, która wgryza się głęboko w ziarno i tam żeruje aż do przemiany w poczwarkę. Dopiero dorosły chrząszcz wyłazi z pustego już ziarna i uszkadza znów następne ziarna.

Zwalczanie:

  1. Dokładne oglądanie zboża i worków wwożonych do gospodarstwa, aby nie zawlec szkodnika.
  2. Odpowiednia budowa spichrza (spichrz musi być przewiewny, suchy i jasny oraz możliwy do dokładnego uszczelnienia).
  3. Utrzymywanie we wzorowej czystości śpichrza przez cały rok, a zwłaszcza dokładne czyszczenie przed wwozem nowego ziarna z pola (wymiatanie resztek zboża z kątów i palenie ich, obmiatanie ścian, bielenie śpichrza, mycie podłogi i wszystkich desek gorącą wodą z ługiem).
  4. Nieprzetrzymywanie zboża z roku na rok.
  5. W razie masowego pojawienia się wołka można stosować gazowanie śpiechrza, należy się jednak w tej sprawie zawsze porozumieć z właściwym organem ochrony roślin i prosić o szczegółowe wskazówki.

Inne szkodniki ziarna

Innych szkodników spichrzowych nie opisujemy dokładnie, gdyż walczy się z nimi tak samo jak z wołkiem.

 Są to przede wszystkim:

  1. Mól ziarniak, mały, 0,5 cm długi, szary motylek. Gąsienica jego zlepia pajęczyną ziarnka zboża, tworząc z ziarno i pajęczyny nieduże oprzędy, w których żeruje, wyjadając zboże.
  2. Mącznik młynarek, czarnobrunatny, do 1 cm długi chrząszcz. Larwa jego długa, walcowata, żółto-brunatna, podobna jest do drutowca i wyjada pokruszone ziarno zboża i mąkę.
  3. Roztocze, drobne jak pyłek, niewidoczne gołym okiem, szare pajączki, żywią się one odpadkami zboża, mąką, otrębami; wyrządzają one znaczne szkody, gdyż przy dużej ich ilości mąka i otręby są szkodliwe dla człowieka i zwierząt domowych.