Selekcja najlepszych ziaren z najlepszych kłosów cz. 8

Autor: | Opublikowane w Dobór ziarna Brak komentarzy Tagi: rolnictwo irygacyjne, rolnictwo konwencjonalne, rolnictwo kopieniacze, rolnictwo monokulturowe, rolnictwo na świecie, rolnictwo naturalne, rolnictwo organiczne, rolnictwo pierwotne

Nie zawsze jednakże osiągamy przy tym pomyślny skutek, skoro bowiem wysiejemy ziarno, nie dziedziczące pożytecznych przymiotów rośliny, wtedy ustala się tylko forma, a polepszenie nie udaje się.

Nadzwyczajne podniesienie się plenności i owe obfite krzewienie się, spowodowane zostały prawdopodobnie nie doborem najproduktywniejszych ziaren, lecz raczej bardzo wczesnym, rzadkim siewem, urodzajnością ziemi i intensywną kulturą.

Sadzenie ziaren w zbyt szerokich odstępach przyczynia się niewątpliwie do nadmiernego krzewienia się roślin, a w skutek tego do osłabienia głównych pędów i wytwarzania ździebeł o nierównej długości i kłosach należycie nie wykształconych, w różnych odstępach czasu dojrzewających.

Praktyka stwierdziła, że zboża, w podobnych okolicznościach wyhodowane, przeniesione w zwykłe warunki uprawy polowej, na gruncie mniej urodzajnym, tracą bardzo szybko część swoich przymiotów, a plenność zmniejsza się gwałtownie.

Z tego powodu, w naszym klimacie należałoby metodę Halleta nieco zmodyfikować.

Narodowe nasze przysłowia przemawiają za gęstym siewem.